М'яч – найважливіший елемент гри у футбол. Тому до його вибору треба поставитися відповідально і ми підкажемо на що треба звернути увагу в цьому непростому процесі.

 

 

Тип м'яча

 

Професійні футбольні м'ячі використовуються для проведення матчів найвищого рівня. Конструкція таких м'ячів розробляється дуже ретельно із залученням до цього процесу професійних футболістів. Такі м'ячі найбільш дорогі, оскільки для їх виготовлення використовують найякісніші матеріали. Вони придатні для гри на будь-яких поверхнях і за будь-якої погоди. Вони використовуються у національних чемпіонатах і мають сертифікат FIFA Quality PRO. Такі м’ячі для футболу проходять серію суворих тестів на довжину кола, округлість, відскок, водопоглинання, вагу, утримання тиску і збереження форми.


Матчеві м'ячі випускаються спеціально для проведення футбольних ігор на будь-якому типі полів. Вони більш доступні, ніж професійні, але дорожчі, ніж тренувальні. Найчастіше зроблені з тих самих матеріалів що й професійні, але мають іншу конструкцію. Матчеві моделі виготовляються у  відповідності з прийнятими на офіційному рівні розмірами, вагою та іншими показниками.


Тренувальні футбольні м'ячі надзвичайно міцні і можуть використовуватися для різних типів полів. Вони універсальні і придатні як для професіоналів, так і для аматорів. Такі м’ячі більш жорсткі і мають високу зносостійкість.


Спеціалізовані футбольні м’ячі.  Використовуються для відпрацювання технічних прийомів тощо. Вони можуть бути важче чи легше стандартних м’ячів. У асортименті Select представлені такими моделями: Goalie Reflex Extra – для тренування воротарських рефлексів, Colpo Di Testa – для тренування техніки володіння м’ячем, Select Street Kicker – для тренування техніки і воротарів.

 

Футбольні м’ячі для гри у приміщеннях. Відрізняються тим, що мають менший відсок для більш комфортної гри, коли м’яч відскакує від підлоги чи стінки. До таких м’ячів відносяться: Solo Soft Indoor, Indoor Speed, Indoor Five.


Футзальні м’ячі. М’ячі для футзалу зазвичай мають менший діаметр і нижчий відсок, ніж футбольні, але практично таку саму вагу, що і стандартна футбольна «п’ятірка».


М’ячі для пляжного футболу розроблені з урахуванням того, що використовуватимуться на пісочній поверхні. Такий ігровий снаряд виробляється з більш м'яких матеріалів для комфортної гри босими ногами і має бути водонепроникним. Для гри у пляжний футбол створена модель Beach Soccer.


Рекламні м’ячі. Зазвичай такі м’ячі використовують для просування свого бренду. Компанія  Select надає вам шанс створити м’яч «з нуля», тобто ви можете замовити не тільки статусний об’єкт, а й цілком реальний брендований ігровий снаряд.   


Більшість м’ячів виробляється у Пакистані, наприклад, абсолютно усі позиції з асортименту Select. Якщо виробником м’яча вказаний Китай, ми б вам не радили його купувати, оскільки у більшості випадків там використовується не дуже якісна машинна зшивка.

 

Зовнішній шар

 

Раніше всі м'ячі виготовлялися зі шкіри, але вони добре вбирали вологу через що ставали дуже важкими і повільними, а з часом і втрачали форму. Зараз покришка зазвичай виготовляється з синтетичних матеріалів - поліуретана і полівінілхлорида.


Поліуретан (ПУ) – це доволі міцна і довговічна штучна шкіра, яка схожа на натуральну. У більшості професійних м'ячів використовується саме таке покриття. Чим дорожче м'яч – тим більш якісний і м'якіший поліуретан в ньому використовується.


Полівінілхлорид (ПВХ) – це достатньо міцний матеріал, але при холодній погоді він затвердіває і стає схожим на пластик, а при спеці стає липким. Цей матеріал використовується при виробництві дешевих тренувальних чи рекламних моделей.

 


Підкладковий шар


Підкладка розташована між камерою і зовнішнім шаром, і впливає на багато характеристик кулі: пружність, округлість, вагу, стрибучість та інше.

 

Професійні футбольні м’ячі звичайно мають 3-4 підкладкових шари. Тренувальні м’ячі мають 3-5 шарів. Рекламні і зшиті машинним способом м’ячі часто мають менше підкладкових шарів – зазвичай 1 чи 2. Підкладкові шари бувають дуже різні – тільки Select використовує 25 видів. Іноді трапляються випадки, коли виробники економлять на зовнішньому шарі поліуретану і додають багато підкладкових шарів, щоб це компенсувати. Для створення підкладкових шарів використовуються поліестер, бавовна, віскоза. Волокна бавовни оброблені поліуретановою смолою не просочуються вологою і швидко відновлюють форму після ударів. Ці шари допомагають м’ячу утримувати форму і відскок впродовж усього терміну служби.


Камера

 

Цей елемент м’яча переважно виготовляється або з латекса, або з бутила. Камера – це серце м’яча і завдяки їй він тримає свою форму, бо вона наповнена повітрям.


Латексні камери м’якіші і мають більш стабільну траєкторію польоту, а також миттєво відновлюють початкову форму. Проте вони мають пористу структуру і тому пропускають повітря. Через це їх треба підкачувати десь раз на тиждень, в той час як бутиловим вистачить і разу на два тижні. Бутилові камери більш жорсткі, але значно краще тримають повітря. Також є камери з синтетичної гуми для найдешевших м'ячів, але вони не дуже еластичні.


Тип з’єднання


Ручний шов значно надійніший, бо кожна панель фіксується вузлом і зшивається товстішою ниткою. Машинний шов не такий міцний і його завжди видно. Термосклеєні м’ячі мають чудову міцність, забезпечують водонепроникність, мають рівну поверхню і за характеристиками наближені до зшитих вручну. Компанія Select також пропонує м’ячі з інноваційним методом подвійного з’єднання (зшиті і проклеєні), які відзначаються міцністю і водонепроникністю.


Конструкція

 

Кількість панелей у м'ячах варіюється від 6 до 32. Переважна кількість моделей на ринку має будову з 32 панелей. Така конструкція вже стала золотим стандартом у галузі, оскільки забезпечує відмінний контроль і передбачувану траєкторію. Ігрові снаряди з меншою кількістю панелей трохи більш швидкі, але мають менш передбачувану траєкторію польоту.


Сертифікація


М'яч з маркуванням Fifa Quality Pro проходить усі найсуворіші стандарти і ним можна грати будь-які матчі на офіційному рівні. М'яч з сертифікатом FIFA Quality проходить 6 стандартних тестів і відповідає всім стандартам ФІФА, однак ним не можна проводити матчі найвищого рівня. Маркування IMS еквівалентне клейму FIFA Quality і єдина відмінність полягає в тому, що такими м'ячами не можна проводити матчі під егідою ФІФА. Усі круглі сфери з цими логотипами мають кращі характеристики, ніж звичайні м'ячі.

 


Розмір


Зазвичай м’ячі для гри у футбол мають три розміри, кожен з яких відрізняється довжиною окружності і вагою. Для гравців до 8 років рекомендується грати виробами розміру 3. Ігрові снаряди такого розміру знижують навантаження на гомілкостопні суглоби дитини і їх легше контролювати. Дітям віком від 8 до 12 років радять використовувати 4-ки, а м’яч 5-го розміру стане ідеальним варіантом для всіх гравців, кому виповнилося більше 12 років. М’ячі з розмірами 1 і 2 переважно використовують у маркетингових цілях або ж для забави чи відточування навичок контролю.

 

Розмір м'яча Окружність Нормальна вага Полегшена вага
3 62-63,5 см 320-340 г 280-300 г
4 63,5-66 см 330-390 г 310-330 г
5 68-70 см 410-450 г 380-410 г


Ігрова поверхня


Більшість м’ячів пристосована для гри на натуральному газоні, але не так просто знайти подібний майданчик для гри. Через це при виборі м’яча варто враховувати, де саме ви збираєтеся частіше грати і підбирати модель відповідно до цього покриття. Для штучної трави спеціально розроблені такі моделі як X-Turf і Flash Turf, а для гравію – Cosmos.

 

Вибрати футбольний м'яч на V9.ua